Maths mate term 4 sheet 5 question 22.

Question: which deal costs less per gram?

Predict: I predict this will be about addition.

clarify: I have nothing to clarify.

Find the big question:  which deal costs less per gram?

Solution: double B and the price and amount and then you chose the cheaper one.

summary: my answer was a because 3+3=6 and 250+250=500 and a is cheaper.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*