Maths mate term 4 week 7

Question: which deal costs less per litre?

predict: this will be about multiplication.

clarify: I have nothing to clarify.

Find the big question: which deal costs less.

solution: 4 times $8.50 and Se if it is cheaper or more expensive

summary: the answer was a because it’s chaper per litre.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*